Komentariát.. psychosociální mozaika o přetlaku aneb každý má svou ordinaci..

Premiéra proběhla dne 19. 6. 2021 a první repríza dne 17. 9. 2021 v Komunitním centru Husitská.

Odkaz na záznam inscenace zde (ve snížené kvalitě, částečně bez světel - záznam z první reprízy).

Odkaz na plakát k představení
 tady a na plný text inscenace tu.

Co se skrývá za leckdy geniálními díly? Strach, úzkost, odcizení, samota? Nejen to. Hlavní hrdina trpí překotnými bludy, kvůli nimž je nejenže jeho dílo uvrženo coby nepřijatelné poněkud zády k veřejnosti, ale současně ho zcela izoluje od okolního světa a znemožňuje mu navázat jakýkoliv vztah se ženami. A zároveň má valná část společnosti potřebu se k něčemu neustále vyjadřovat nebo něco „komentovat“…

Osoby a obsazení:

ALEŠ, hyperakutik, jinak hudební skladatel – David Depta

CYRIL, psycholog a psychoterapeutAleš Tomšík

BRIGITA, jeho žena, psychiatryněKateřina Kocichová

BEDŘICH, dirigent, operní ředitel a dramaturg – Jiří Zygma

CECÍLIE, sexuoložka – Kateřina Štefanová

ANASTÁZIE, reprodukční specialistka – Victoriia Kralko

 

Navigace – Jiří Zygma (alias navigátor); Dramaturgická spolupráce – Daniel Možnar; Hudba – Daniel Červinka, Sergej Prokofjev, Brigitte Fontaine, Alfred Schnittke, Vladimír Godár; Kostýmy, zvuk a světla – Petr Bragni Vaněk; Záštita – Zuzana Čiháková (KCH); Záznam a střih – Ondřej Rubeš

 

Buď A, B nebo C. Víc možností není. Co je pro někoho smyslem života, může být pro druhého nedostupné, a naopak. Velmi talentovaní lidé bývají zpravidla také velmi nemocní anebo je provází nějaká jiná třináctá komnata – tabu, které se bojí před ostatními odhalovat. A ze strachu o to, aby nepřišli o své postavení, svůj soukromý život tají a navenek se snaží působit coby nedobytná pevnost. Když však jejich křehkou schránku někdo naťukne, většinou se zasaženému již nedaří zpětně svoji masku, tedy ochranu před ostatními, znovu posílit. Jsou však i takoví, kteří pro svou rodinu a pro své nejbližší udělají vše a jsou schopni za ně obětovat i svou kariéru. To by mohl být i náš zcela ojedinělý, uměle vykonstruovaný a v podstatě nereálný hrdina, hudební skladatel Aleš, který v souboji sám se sebou hledá cestu, jak vzdorovat světu, který je díky jeho nemoci nastaven proti němu. Jak si své místo na slunci obhájí a za cenu jakých ústupků, to je věc diskuse; rozhodně ale tady tento člověk je, existuje a má právo, stejně jako ostatní bytosti, na svůj život. Postava Aleše se však vyznačuje znaky sebemrskačství a zbytečně se trápí, a proto, aby si svůj post tento (anti)hrdina vydobyl, musí dělat nezvyklé kroky, které jsou pěstmi na očích „normální“ veřejnosti.

 

Slovo autora:

 

„Tuto hru jsem napsal ve svých 36 letech jako poslední, resp. jako poslední ‚výkřik do tmy‘ (toto je vlastně Alešovo šťastné nebo naopak zoufalé zvolání na konci hry), na jehož základě reflektuji a obhajuji svou ostatní dosavadní tvorbu. Nikdy jsem se se svým počínáním nesešel s přílišným pochopením ze strany čtenářské či divácké veřejnosti a moje hry se zatím nedočkaly mnoha úspěšných realizací, protože mimo jiné nejsou ani svými závažnými či neobvyklými tématy koncipovány pro komerční úspěch – nejen proto, že by postrádaly vtip; jsou totiž veskrze sarkastické... Přesto beru psaní jako terapii a na názoru ostatních, jak vnímají mou tvorbu, si příliš nepotrpím…“

 

 Komunitní centrum Husitská (KCH), Husitská 114/74, Praha 3 – Žižkov, 130 00

(bus zastávka Prokopovo náměstí, U Památníku nebo Tachovské náměstí)

Vstupné dobrovolné, minimálně však 50 Kč. Předprodej vstupenek zahájen i přes platformu GoOut.

 © Quadrom 2021

Poděkování Finančnímu úřadu v Olomouci, potažmo Ministerstvu financí ČR, Úřadu práce na Praze 4 a Komunitnímu centru Husitská

Poslední aktualizace dne 8. 12. 2023