Kdo jsem, co dělám a co si přeji?

 

F O T O

 

CURRICULUM VITAE

 

Moje "funkce"

 

.. narodil jsem se 25. 06. 1981 a v září 2007 jsem ukončil stáž na Třetí univerzitě v Římě, obor divadelní antropologie se zaměřením na psaní autorských divadelních textů (u doc. Nicoly Savarese, autora Slovníku divadelní antropologie a spoluzakladatele tohoto "vědního" oboru). Dokončil jsem poté studia kulturního managementu v Brně jako magistr a v rámci tohoto jsem navštívil Atény.  V r. 2004 jsem i z důvodu dlouhodobějšího pobytu v Itálii vyměnil oficiálně jméno Jiří Zygma na Matteo Difumato, v r. 2016 se znovu vrátil ke svému původnímu jménu. Píšu divadelní hry, zajímám se o architekturu (zejména ze scénografického hlediska), skládám muziku i texty k ní. Jsem tedy divadelníkem se vším všudy..? To nechť posoudí ostatní. Každopádně pokud bych se měl nějak označit, zřejmě by to pak bylo slovem "tatrman" (z něm. Theatermann) nebo navigátor - kromě toho, že mám zkušenosti s navigací herců, cítím i širší poslání ve smyslu nasměrovávání většího okruhu lidí k akčním počinům, se současným nepodbízivým uměním souvisejícím..

 

Momentálně se nejvíc zabývám..

 

.. na stránkách najdete několik (vlastně docela hodně) textů: od různých úvah a myšlenek přes povídky či román až k textům vyloženě divadelním (básně, texty písní, hry), z nichž některé vyloženě volají po realizaci. Mimo to jsem také pracoval na přepisu scénářů již existujících - např. Pirandellův Jindřich IV. nebo McHotel Šimona Petziwahla. Pracoval jsem již také na překladech, a to na textech Dario Fo Marcolfa, Aldo Nove – Není Milán jako Milán, Lajos EgriUmění dramatického psaní  a další.. Nejvíc energie vysává můj ambiciózní projekt. Snažil jsem se vše uspořádat tak, aby to bylo přehledné a poutavé zároveň..

.. aktuálně na webu nové hry v italštině. V některých knihovnách je k dostání má divadelní trilogie „Změny“, vydaná pod názvem Hypermoderní dekonstrukce.

S italskými hrami také souvisí můj nejnovější hudební počin, virtuální skupina Samožer´s Institut a "deska" Sním co bdím, elektronika stvořená na laptopu. Zveřejnil jsem také svou magisterskou práci nazvanou České divadlo od roku 2004 aneb Od avataru k virtualitě (inspirovaná již zmíněným pánem Nicolou Savarese). Zaktualizované jsou také odkazy (níže) spřízněných serverů, taková skrytá reklama, no… Je zde taky krátkometrážní film, a to hned ve dvou verzích - první verze ve zhoršené kvalitě, lehký výsměch festivalu v Cannes; resp. všem festivalům, kde se předávají nějaké „ceny“). Druhá verze je kompletní šot, který byl použit v představení Ohne Sentiment, bitte. V lepší kvalitě, hrají Irma Fišerová a Václav Rašilov. Pro zobrazení klikni tady. Fotografii nezávislého kulturního centra se všemi jeho dispozicemi popsanými v anotaci občanského sdružení Quadrom najdete zde.. Podařilo se mi také nechat zinscenovat můj text „Na hře závislí“, a to dohromady 9 reprízami v ostravském novém divadle Stará Aréna.

 

Dobrý je také weblog nebo myspace, jsem také na facebooku..

 

Oddělení nebo pracovní skupina?

 

.. no.. kdybyste měli pocit, že tyto stránky za něco stojí, dejte vědět svým známým. Nemám sen své věci publikovat klasickou formou u nějakého knihkupce, věřím spíše budoucnosti internetu - je jen na uživateli, kterou stránku si zvolí, co si přečte nebo vytiskne, a to i v knihovně. Rada na závěr: nevyhledávejte počítače s tiskárnami a dbejte na to, aby příslušný monitor co nejméně ničil váš zrak.

 

Je možno si koupit všechny knihy objednáním na e-mailu uniroma@seznam.cz a posláním platby na účet

 

2300278548/2010

 

S pozdravem, v úctě a s poděkováním

Jiří Zygma

(nebo taky Matteo Difumato, Zigmini, Etién Graczki, Bastyen Wrutti, Alfréd Muff)*

 

*pseudonymy; resp. poznají se podle nich etapy, na jejichž koncích jsem cítil nutnost přeměny názoru či postojů - v díle jsem tak chtěl vyjádřit, že jméno či postavení nehraje žádnou úlohu, že spíše záleží na poznání. Se stejnou filosofií si mění jména příslušníci jistého řádu kdesi v Asii. Nyní už jen Matteo Difumato...?

 

oblíbené a spřízněné odkazy

 

myspace.com/myzerocz - kapela s tradicí par excellence

teleport.eu - plánovaný server s teleportací

herectvi.wz.cz - neuvěřitelně tvůrčí umělec

respekt.cz - nejlepší noviny on-line

tyden.cz - druhé nejlepší „noviny“

prazska-scena.cz - bezkonkurenční nakladatelství

dilia.cz - bezkonkurenční divadelní server

aura-pont.cz - divadelní agentura taktéž bezkonkurenční

A2 (advojka.cz)- výborné kulturní a literární noviny

 

16. 05. 2016